• 19 січ., 2015

Як працювали рентгенологи країни у першому півріччі

Шармазанова О.П., Коваленко Ю.М., Київ

Не зважаючи на складну ситуацію в країні, Всеукраїнська асоціація рентгенологів (ВАР) виповнила план роботи на перше півріччя в повному обсязі. У березні делегація Асоціації взяла участь у Європейському конгресі радіологів у Відні. Її учасниками до наукової  програми конгресу було подано 3 електронні постерні доповіді. За результатами поїздки учасники делегації ВАР підготували низку матеріалів для «Радіологічного вісника», щоб розповісти своїм колегам про найбільш цікаві події та матеріали, які були представлені на черговому конгресі європейських радіологів.

У останні дні березня члени ВАР прийняли активну участь у ІІ Національному конгресі з міжнародною участю «Радіологія в Україні», який пройшов в Києві. Звіт про цей захід було надруковано у 2-му номері «Радіологічного вісника», тому зазначимо лише те, що актив Асоціації взяв активну участь у підготовці та проведенні як самого Конгресу, так і 7-х курсів Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології «Променева діагностика у вертебрології», присвячені пам’яті проф. М.І. Спузяка, які пройшли в рамках його наукової програми. На цьому заході було вирішено присвоїти Українській школі безперервної післядипломної освіти в радіології ім’я проф.М.І.Спузяка, який був першим головою цієї школи.

На початку квітня делегація Всеукраїнської асоціації рентгенологів на чолі з її президентом проф. Шармазановою О.П. взяла участь у позачерговому Невському радіологічному форумі, присвяченому 100-річчю Санкт-Петербургського радіологічного товариства. На відкритті Форуму Олена Петрівна разом з віце-президентом Асоціації радіологів України чл.-кор. АМНУ проф. Дикан Іриною Миколаївною передали колегам вітання з ювілеєм від українських радіологів. У наукову програму НРФ-2014 було включено 7 доповідей з України, з них 5 – членів ВАР: Шармазанової О.П., Шаповалової В.В. (2 доповіді),  Коваленко Ю.М. та Миронової Ю.А.

Безумовно, підвищення авторитету української радіології на міжнародному рівні є важливим напрямком роботи ВАР, але найбільшу увагу у своєї діяльності Всеукраїнська асоціація рентгенологів приділяє роботі в регіонах. У квітні лекторською групою ВАР у складі Коваленка Ю.М., Кметюка В.М. та Балашова С.В. було проведено чергові курси для рентген-лаборантів у Львові та Івано-Франківську, на яких було зареєстровано понад 100 учасників, а в травні було проведено 2 регіональних заходи для рентгенологів, які, вже за доброю традицією, перетворилися у міжрегіональні.

15 травня у Хмельницькому було проведено науково-практичний семінар «Актуальні питання рентгенодіагностики, комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії», куди приїхали лектори з різних регіонів України. Учасникам семінару, яких було близько 80 осіб, було прочитано 7 лекцій, а саме: «Деякі можливості КТ та МРТ у діагностиці патології області голови та шиї» (Рогожин В.О., Київ), «Оперативні методи лікування хребта. Значення променевих методів дослідження» (Шармазанова О.П., Харків), «Актуальні питання променевої діагностики інтерстиціальних захворювань легень» (Дереш Н.В., Тернопіль), «Проблеми та перспективи впровадження телерентгенології в Україні» (к.т.н.Коваленко Ю.М., Київ), «Рентгенодіагностика  патологічної функціональної перебудови кісткової тканини» (Шармазанова О.П., Харків), «Променева діагностика патології колінного суглобу нетравматичного ґенезу у дітей» (Уріна Л.К., Київ), «Комплексна діагностика захворювань грудної залози» (Мякіньков В.Б., Херсон).

А 16 травня вже в Вінниці було проведено 8-мі курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім. проф.М.І.Спузяка «Променева діагностика пухлин кісток», у програму яких було включено лекції з наступних питань:

- цифрова рентгенодіагностика, як основний метод радіологічної візуалізації при пухлинах кісток;

- класифікація та біологічна характеристика пухлин кісток;

- рентгенодіагностика експансивно ростучих пухлин кісток;

- рентгенодіагностика інфільтративних пухлин кісток;

- деякі можливості КТ та МРТ у діагностиці патології області голови та шиї;

- поєднані вади розвитку у дітей.

Крім лекцій було проведено 2 майстер-класи «Променева діагностика метастатичних уражень кісток» і «Диференційна променева діагностика пухлин кісток», в яких активно приймали участь всі присутні. Ці курси були проведені д.м.н. В.О. Рогожиним, проф.О.П.Шармазановою, доц.Ю.М.Коваленко, головним педіатричним рентгенологом м. Київа Л.К. Уриною. Приємно відмітити, що завдяки активній роботі місцевих осередків АРУ та ВАР, виїзні заходи Асоціацій радіологів в Хмельницькій та Вінницькій областях стали вже традиційними.

Але все ж основним центром регіональної діяльності ВАР у першому півріччі стала Івано-Франківська область. Нагадаємо, що у травні там було проведено курси для рентген-лаборантів, а в третій декаді червня там почався виїзний цикл кафедри променевої діагностики Харківської медичної академії післядипломної освіти, який плавно перейшов спочатку у науково-практичний семінар з цифрових рентгенівських технологій, а потім – у 9-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім. проф.М.І.Спузяка «Помилки променевої діагностики захворювань різних органів та систем».

Науково-практичний семінар «Забезпечення ефективного використання цифрового рентгенівського обладнання» пройшов 2 липня у Івано-Франківську у конференц-залі обласної клінічної лікарні. В його програму було включено три теми: «Організаційно-технічні питання функціонування кабінетів цифрової рентгенодіагностики», «Основні методики цифрової рентгенодіагностики» та «Досвід використання цифрової рентгенодіагностики в клінічній практиці». Учасникам семінару було прочитано низку лекцій, зокрема:

- «Обладнання кабінетів цифрової рентгенодіагностики. Телерадіологія» (Коваленко Ю.М., Київ);

- «Експлуатація цифрового рентгенівського обладнання та його технічне обслуговування» (Балашов С.В., Київ);

- «Організація роботи кабінетів цифрової рентгенодіагностики. Особливості зберігання діагностичної інформації та її передачі між кабінетами та медичними закладами» (Уріна Л.К., Київ);

- «Цифрова рентгенографія як основна методика рентгенодіагностики: десятирічний досвід роботи відділення цифрової рентгенодіагностики» (Устименко А.В., Прилуки);

- «Місце рентгеноскопії у сучасній рентгенології. Методики виконання дослідження» (Дьолог М.І., Тячев);

- «Цифрова мамографія: переваги та перспективи впровадження в клінічну практику» (Мякиньков В.Б., Херсон);

- «Цифрова рентгенографія органів грудної порожнини» (Дереш Н.В., Тернопіль);

- «Цифрова рентгенографія опорно-рухового апарату» (Миронова Ю.А., Сімферополь);

- «Цифрова рентгенографія в педіатрії» (Уріна Л.К., Київ).

У заключній частині семінару Балашов С.В. разом з Дьолог М.І. продемонстрували учасникам семінару приклади цифрових рентгеноскопічних досліджень, а Л.К. Уріна з Н.В. Дереш провели майстер-клас з цифрової рентгенографії.

Але безумовно, що другою подією в житті українських рентгенологів після київського конгресу «Радіологія в Україні» стали 9-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім. проф.М.І.Спузяка «Помилки променевої діагностики захворювань різних органів та систем». Спочатку цей захід планувався як суто регіональний з кількістю учасників до 70-80 осіб. Але бажання взяти участь у цих курсах завдяки їх тематиці та місцю проведення висловили рентгенологи з різних куточків нашої країни. В результаті до Яремче приїхало понад 120 рентгенологів з 14 регіонів України. Приємно відмітити, що доповіді на цих курсах були з різних куточків нашої країни:

 - «Лікарські помилки» (Дьолог М.І., Тячів, Закарпатська обл.);

- «Помилки рентгенодіагностики захворювань легень у дорослих» (Шаповалова В.В., Харків);

- «Помилки рентгенодіагностики захворювань шлунково-кишкового тракту у дорослих»

(Бортний М.О., Харків);

- «Помилки променевої  діагностики захворювань кісток» (Мангов А.В., Харків);

- «Помилки рентгенодіагностики в урології» (Миронова Ю.А., Сімферополь);

- «Помилки променевої діагности захворювань грудної залози» (Мякіньков В.Б., Херсон);

- «Помилки променевої діагностики в нейрорадіології» (Дереш Н.В., Тернопіль);

- «Пневмонія у немовлят. Складнощі діагностики» (Воротинцева Н.С., Курськ, Шаповалова В.В., Харків);

- «Випадок діагностики саркоїдозу легень» (Рижик В.М., Івано-Франківськ);

- «Діагностика спонтанної екстравазації в нирці»  (Кравець Д.К., Івано-Франківськ);

- «Діагностичні випадки змін в ділянці ілеоцекального кута» (Калач І.М., Івано-Франківськ);

- «Тактичні помилки в діагностиці онкохворих» (Петриченко О.М., Дніпропетровськ);

- «Помилки в променевій діагностиці невідкладних станів» (Грабовський Ю.В., Дніпропетровськ);

- «Випадки з практики» (Таряник Г.Д., Дніпропетровськ).

Було проведено 2 майстер – класи: «Помилки рентгенодіагностики захворювань легень у новонароджених» (Шаповалова В.В., Харків) та «Диференційна променева діагностика захворювань довгих кісток» (Шармазанова О.П., Харків), а також круглий стіл

«Проблеми променевої діагностики дисплазії кульшових суглобів у дітей» (Воротинцева Н.С., Курськ, Уріна Л.К., Київ, Шармазанова О.П., Харків).

Весь день у залі панувала атмосфера позитиву та здорового гумору, що сприяло засвоєнню нових знань слухачами курсів. А чудова карпатська природа надала можливість рентгенологам ще і оздоровитись.

Проведені у Яремче 9-ті курси Української школи безперервної післядипломної освіти в радіології ім. проф.М.І.Спузяка стали мажорним акордом у роботі Всеукраїнської асоціації рентгенологів у першому півріччі. Слід подякувати активу івано-франківському осередку ВАР та особисто головному рентгенологу області В.М. Кметюку, які доклали багато зусиль, щоб цей захід пройшов на належному рівні.

Вважаємо, що наша дружня співпраця і взаєморозуміння всіх рентгенологів країни є запорукою успіху подальшої активної  роботи нашої Асоціації.